2 Kasım 2010 Salı

Bir Çocuğun İstekleri...

1- Benden su istemeyin, bana da getirmeyin. Aramızda hizmetçi yok, herkes kendi işini yapsın. Evde küçük yaşta iş gücü kullanmaya ve sevgi istismarına son.

2- Hata yapmama izin verin ki, gerçekten hataysa sonuçlarını görüp ders alayım. Hata değilse siz ders alın.

3- Her istediğimi bana almayın. Size karşılıksız kimse bir şey vermiyor. Her şeyin bir çalışma karşı elde edileceğini öğrenmeme izin verin. Sonuçlar, çalışmanın ürünüdür.

4- Benim özgürlüğüm sizin özgürlüğünüzdür. Bir yere gitmek istediğimde beni bırakın. Bana kaçta döneceğimi değil, ilkeler söyleyin. İyi insanlarla birlikte ol ve kendini koru gibi bir söz benim için saat kaçta döneceğimden daha anlamlı ve yararlı. Yoksa ben yapacağımı gündüz gözü de yaparım.

5- Okulun amacı öğrenmektir. Derslerden kaç aldığım değil, bir şey öğrenip öğrenmediğime bakın. Beni yarın yaşamda ayakta tutacak olan aldığım notlar değil, öğrendiklerim olacaktır.

6- Benimle ilgili fikirleriniz elbette var. Ama arada benim ne düşündüğümü, ne hissettiğimi sorun ve gerçekten dinleyin. Aramızdaki sorunların çoğu iletişimsizlikten kaynaklanıyor. Konuşmak kadar dinlemeyi de öğrenelim.

7- Ben dürüst olmak istiyorum, beni yalan söylemek zorunda bırakmayın. Size yalan söylemeye başlarsam, bazen bilmeniz gerekenleri de öğrenemeyeceksiniz.

8- Söylediklerinize karşı çıktığımda size değil, söylediklerinize karşı çıkıyorum. Sizde bana değil, söylediklerime karşı çıkın. Kelimeler incinmez, ama bizler inciniriz. Yani, “sen aptalsın” değil, “bu söylediğin fikir güzel değil,” diyelim birbirimize.

9- Toplum içinde gurur duyacağınız bir birey olmam, sizin bana bir birey gibi davranmanıza bağlı.

10- Sizden beklediğim şey tek başına sevgi değil, aynı zamanda saygı. Küçüklerime sevgi, büyüklerime saygı hikayesi, geçen yüzyılda kaldı. Benden saygı istiyorsanız, ben de sizden saygı istiyorum.

Alıntıdır......


Bunları hepimiz az çok biliyoruz bilmesine de, sormadan edemiyorum kaçımıza yapıldı bütün bunlar ve kaçımız yapabiliyoruz kendi çocuklarımıza???

5 yorum:

burcu.. dedi ki...

Çok güzeldi gerçekten. Bana yapıldı bunlar umarım bende çocuğuma yapıp ilerde onunda "bana yapıldı" demesini sağlayabilirim..

Evren dedi ki...

ben şanslı bir çocuktum. babam bana dışarı çıkmak istediğim zaman hep aynı cümleyi söylerdi, "insan kendi sınırlarını ve özgürlüklerini kendi yaratır, kaç da geleceğine kendin karar ver."
bir de galiba hep onlardan bağımsız bir birey olduğumun farkındaydılar ki bana da fark ettirdiler. her zamanda yanımda oldular. sonuçlarına benimle birlikte sevinip, benimle birlikte ağladılar.
şanslı bir çocuktum. çok şanslı...
kendi çocuğum olmak konusunda hassasiyetim belki de onlar gibi olamayacağıma dair duyduğum korkularımdı.
anne baba olmak zor zanaat, öğretirken öğrenmeye açık olmak gerek sanki...

sevgiyle öperim.

Tibetin annesi dedi ki...

yapmaya çalışıyorum... da... daha şimdiden unutuyorum, bilmem ki büyüyünce ne olur :P

Deli Anne dedi ki...

Merhaba, iade-i ziyarete geldim:)sevgiler.

bed@rdem dedi ki...

Burcucum;"bana yapıldı" diyeceğinden eminim merak etme :) sevgiler.

Evrenim; özenmedim desem yalan! o yüzden fazla yorum yapamayacağım, çok şanslıymışsın hakkaten :/ sevgiler

Sibelimmm; ben biliyorum büyüyünce neler olabileceğini :)))) mucuk

Deli Anne; hoşgeldiiiin, ne iyi ettin :) sevgiler

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails